„Laboratorium autentyczności” – warsztaty ekonomiczne
Treść
W ramach programu „Złote Szkoły” organizowanego przez Narodowy Bank Polski, początkiem marca w naszej szkole odbyły się warsztaty ekonomiczne pt. „Laboratorium autentyczności”. Warsztaty zostały zorganizowane przez Drużynę Ambasadorów utworzoną w ramach tego programu. Były przeprowadzone na wszystkich poziomach edukacyjnych, poczynając od klas nauczania zintegrowanego (w tym w klasie integracyjnej), a kończąc na klasach ósmych.
Warsztaty zostały przygotowane w formie laboratorium, z wykorzystaniem mikroskopów i lup. Uczestnicy dzielili się na grupy. Każdej grupie przewodniczył członek Drużyny Ambasadorów, który nadzorował pracę zespołów oraz pomagał w wykonywanych zadaniach.
Głównym celem warsztatów było omówienie jednej z najważniejszych funkcji Narodowego Banku Polskiego, jaką jest funkcja emisyjna. Dzieci dowiedziały się, że wyłączne prawo do emitowania znaków pieniężnych ma Narodowy Bank Polski, a fałszowanie pieniędzy to poważne przestępstwo. Poznały jakie kary grożą za produkcję oraz celowe wprowadzanie falsyfikatów do obiegu.
Najważniejszym celem warsztatów było zapoznanie uczestników z podstawowymi zabezpieczeniami banknotów, które mogli samodzielnie sprawdzić używając mikroskopów i lup. Na zakończenie Drużyna Ambasadorów przygotowała quizy i zagadki dla uczestników. Poprawne odpowiedzi nagradzane były słodyczami.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno najmłodszych jak i starszych uczniów. Dzięki zdobytej wiedzy uczestnicy potrafią sprawdzać autentyczność banknotów oraz wiedzą co robić mając podejrzenie, że banknot może być podrobiony.